قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند خطر ابتلاء به سرطان پوست را افزایش دهد که یکی از بدترین پیامدهایی است که می‌توانید تجربه کنید. بر همین اساس است که استفاده از محصولات ضد آفتاب متناسب با نوع پوست توصیه شده است.
تابستان چه تأثیری بر پوست انسان دارد؟

دماهای گرم‌تر نیاز به تغییر در روتین مراقبت از پوست را موجب می‌شود. اگر به خوبی از پوست خود مراقبت نکنید، آفتاب تابستان می‌تواند با شما بسیار نامهربان بوده و به سختی تنبیه شوید.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید برای پوست انسان مضر است. نه تنها این شرایط موجب برنزه شدن پوست می‌شود (همواره مساله بدی نیست)، بلکه می‌تواند موجب پیری زودرس پوست نیز شود. پوست انسان حاوی رنگدانه‌ای به نام ملانین است و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید موجب افزایش تولید ملانین می‌شود. بر همین اساس، قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور مستقیم خورشید می‌تواند موجب تغییر رنگ پوست یا حتی برنزه شدن آن شود.

همچنین، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند خطر ابتلاء به سرطان پوست را افزایش دهد که یکی از بدترین پیامدهایی است که می‌توانید تجربه کنید. بر همین اساس است که استفاده از محصولات ضد آفتاب متناسب با نوع پوست توصیه شده است.

در ادامه با برخی اقدامات کلیدی برای محافظت از پوست در فصل تابستان بیشتر آشنا می‌شویم.

مراقبت از صورت

پوست صورت یکی از بخش‌هایی است که به طور معمول پوشش خاصی نداشته و بیشتر در معرض نور خورشید و مواد دیگر قرار می‌گیرد، از این رو، باید در ۳۶۵ روز سال به مراقبت از آن توجه ویژه ای داشته باشید. در ماه‌های گرم تابستان باید آبرسانی به پوست و تمیز نگه داشتن آن را مد نظر قرار بگیرد. طی فصل تابستان باید پوست صورت خود را عاری از گرد و غبار و عرق نگه دارید. افراد بسیاری با بروز جوش و آکنه در این فصل مواجه می‌شوند. اگر یکی از این افراد هستید، شستشوی صورت با آب حداقل ۳ تا ۴ بار در روز را فراموش نکنید. همواره نیازی به استفاده از مواد پاک کننده نیست و آب تمیز کفایت می‌کند.

همچنین لایه برداری پوست به عنوان روشی برای تمیز نگه داشتن پوست توصیه شده است. استفاده از یک لایه بردار یک یا دو بار در هفته طی فصل تابستان برای انواع مختلف پوست می‌تواند مفید باشد، اما انتخاب نوع آن به نوع پوست شما بستگی دارد.

استفاده از محصولات مناسب با شرایط آب و هوایی

کرم‌های غلیظ و چربی که در زمستان استفاده می‌کردید دیگر برای ماه‌های گرم تابستان مناسب نیستند. آنها را کنار گذاشته یا برای بخش‌های بسیار خشک بدن مانند پاها استفاده کنید. ماه‌های گرم تابستان نیازمند استفاده از محصولاتی است که اجازه تنفس طبیعی را به پوست می‌دهند. لوسیون ها، کرم‌ها و سرم‌های سبک‌تر را انتخاب کنید. محصولاتی که موجب مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند می‌توانند مشکلات بیشتری را ایجاد کنند.

مرطوب کننده‌های مبتنی بر آب برای پوست‌های معمولی بهتر عمل می‌کنند. برای پوست‌های چرب، مرطوب کننده‌های مبتنی بر ژل انتخاب بهتری هستند. برای پوست‌های فوق چرب و مستعد آکنه، اسپره‌ای صورت حاوی مواد معدنی مفید برای پوست خوب هستند. همچنین، شما می‌توانید مرطوب کننده‌های طبیعی مانند گلیسیرین و گلاب را به آب وان حمام اضافه کنید.

پایبندی به اصول

شاید فکر کنید که پوست انسان در تابستان خشک نمی‌شود، اما این یک باور اشتباه است. ورود و خروج از مناطق دارای تهویه مطبوع به تنهایی می‌تواند موجب خشکی پوست شود. این شرایط نه تنها پوست صورت بلکه می‌تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

پیش از خواب پاکسازی و مرطوب کردن پوست را فراموش نکنید. تعریق می‌تواند موجب باز شدن منافذ پوست شود. استفاده از یک تونر پس از پاکسازی پوست می‌تواند به بسته شدن منافذ پوست و پیشگیری از مسدود شدن آنها با چربی و گرد و غبار کمک کند.

پایبندی به اصول مراقبت از پوست طی تابستان اهمیت بیشتری دارد زیرا پرتوهای فرابنفش خورشید که می‌توانند به پیری زودرس پوست و بروز چین و چروک منجر شوند، هرچه بیشتر با پوست در تماس هستند.

اهمیت کرم‌های ضد آفتاب

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در تابستان اهمیت ویژه ای دارد. پرتوهای فرابنفش خورشید می‌توانند در هر زمانی از سال به پوست آسیب برسانند، اما در ماه‌های گرم تابستان زمانی که سطح مواجهه با نور خورشید بیشتر است، ضرر آنها هرچه بیشتر افزایش می‌یابد. حداقل SPF توصیه شده برای کرم ضد آفتاب ۳۰ است و باید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیش از قرار گرفتن در معرض خورشید از آن استفاده کنید. اگر قصد شنا کردن دارید، استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب زمانی که از روی پوست پاک شد را فراموش نکنید. استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند تأثیر چشمگیری در به حداقل رساندن لکه‌های پوستی مرتبط با خورشید داشته باشد و ظهور چین و چروک و خطوط روی پوست را به تأخیر اندازد.

بهتر است هر ۶ ماه یک بار برند کرم ضد آفتاب مورد استفاده خود را تغییر دهید. افراد دارای پوست چرب نیز باید از محصولات ضد آفتاب استفاده کنند. کرم‌های ضد آفتاب مبتنی بر ژل گزینه بهتری برای پوست‌های چرب هستند، در شرایطی که پوست‌های ترکیبی و خشک اگر قصد انجام آرایش دارند باید از یک ضد آفتاب مرطوب کننده مات استفاده کنند.

استفاده از درمان‌های طبیعی

موادی در آشپزخانه شما وجود دارند که طی ماه‌های گرم تابستان می‌تواند به تسکین پوست کمک کنند. لیمو و گوجه فرنگی گزینه‌های بسیار خوبی برای حفظ شادابی پوست هستند. همچنین، جو دوسر، پودر قهوه، خیار رنده شده، ماست ساده، و نمک دریا می‌توانند در محصولات مراقبت از پوست خانگی در تابستان استفاده شوند.

روشی سریع برای استفاده از گوجه فرنگی گرفتن آب گوجه فرنگی و منجمد کردن آن در جایخی فریزر است. از این قالب‌های یخی آب گوجه فرنگی می‌توانید یک روز در میان به عنوان اسکرابی ملایم استفاده کنید. اجازه دهید عصاره گوجه فرنگی روی پوست خشک شود پیش از این که پوست خود را با آب شستشو دهید. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی فواید جالب توجهی برای پوست صورت دارد.